سیم Optical Ground Wire که به اختصار به آن OPGW می‌گویند، سیم محافظ هوایی حاوی فیبر نوری است. تعداد معینی تار فیبر نوری در این سیم داخل یک یا چند تیوب آلومینیومی یا فولاد ضد زنگ (Stainless Steel) قرار دارد و اطراف این تیوب بر اساس نوع مشخصات الکتریکی و مکانیکی، مفتول‌های فولادی AW، رشته‌های آلومینیومی، آلیاژ آلومینیوم و یا ترکیبی از آن‌ها در دیگر لایه‌ها می‌تواند قرار بگیرد. همچنین می‌توان با ترکیب رشته آلومینیومی، مفتول فولادی کلد شده و ر‌شته‌های آلیاژ آلومینیومی، مشخصات الکتریکی و مکانیکی مختلفی بر اساس نیاز مشتری به وجود ‌آورد.

مشخصات فنی:

OPGW
OPGW
توضیحات

این سیم در خطوط انتقال انرژی به منظور محافظت سیم فاز در برابر جریان‌های لحظه‌ای صاعقه در بالاترین نقطه برج استفاده می‌شود و از طریق سیم ارت برج، جریان‌های گذرا را به زمین منتقل می‌کند. از دیگر وظایف مهم این سیم، انتقال داده‌های صوتی و تصویری با به کارگیری فیبر‌های نوری می‌باشد.
تعداد تار فیبرهای نوری به کارگرفته شده در تیوب‌ها، متغیر بوده و بر اساس نیاز و درخواست مشتری می‌تواند از یک تار آغاز شده و به اعدادی همچون ۱۲،‌ ۲۴، 3۶، ۴۸ و حتی بالاتر نیز برسد. در تولید و طراحی کابل‌های OPGW می‌توان از فیبرهای Single-Mode و یا Multi-Mode استفاده نمود. فیبرهای Single-Mode در مسافت‌های بالاتر از یک کیلومتر با پهنای باند بالا و فیبر‌های Multi-Mode در مسافت‌های کمتر از یک کیلومتر با پهنای باند کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
همانطور که اشاره شد در طراحی کابل‌های OPGW می‌توان از فیبرهای Single-Mode و یا Multi-Mode استفاده نمود؛ فیبرهای نوری Single-Mode دارای دو نوع اصلی هستند، مدل اول که نسل قدیمی‌تر می‌باشد، با نام (SMF (Single-Mode Fiber شناخته می‌شود. عملکرد بهینه SMF در طول موج 1310 و ۱۵۵۰ نانومتر می‌باشد. این نوع فیبر در طول موج 1310 نانومتر دارای پراکندگی (Dispersion) کمتر می‌باشد و برای مسیرهای طولانی، کلان شهرها، (CATV (Cable Television، کنترل هوشمند ترافیک و ارتباطات مورد استفاده قرار می‌گیرد. نسل پیشرفته‌تر (NZDSF (Non-Zero Dispersion Shifted Fibers می‌باشد که برای ابزار (DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing طراحی شده است. این نسل در پهنای باند بین 1530 تا ۱۶۲۵ نانومتر پراکندگی بسیار کمتری نسبت به SMF دارد.
شرکت دانش بنیان پویا نیرو به عنوان مرجع تولید‌کننده مغزی فولادی روکش آلومینیوم در کشور (مفتول مورد استفاده در سیم opgw) قادر است بر اساس نیاز مشتری در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت، این سیم را در انواع سایز و تعداد تارهای مختلف تولید نماید.