در هادی‌های ACSS/AW به‌جای استفاده از پوشش گالوانیزه و یا گالفان،  از روکش آلومینیومی بر روی مفتول‌های فولادی مغزی استفاده شده است که باعث می‌شود این هادی‌ها دارای رسانایی الکتریکی بالاتر و مقاومت به خوردگی مناسب‌تری نسبت به هادی‌های ACSS/GA و یا ACSS/MA باشند. همچنین عمر مفید این‌ هادی‌ها نسبت به هادی‌های دارای مغزی با پوشش آلیاژهای «روی» بیشتر است.

مشخصات فنی:

ACSS.AW
ACSS.AW
توضیحات

هادی‌های ACSS در خطوط توزیع هوایی و خطوط انتقال مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این هادی‌ها از رشته‌های آلومینیومی آنیل شده استفاده شده است که دارای مقاومت الکتریکی پایین‌تری نسبت به رشته‌های آلومینیومی معمولی هستند اما استحکام مکانیکی پایین‌تری نیز دارند. به‌منظور جبران استحکام مکانیکی، در این هادی‌ها از مفتول‌های فولادی با استحکام بالا در مغزی استفاده می‌شود. ترکیب سیم‌های فولادی با استحکام بالا با لایه‌های آلومینیومی آنیل شده باعث کاهش نقطه زانویی، افزایش ظرفیت حمل جریان و کاهش تلفات خط‌می شود. این نوع از هادی‌ها به منظور کارکرد به طور مداوم در دماهای بالا تا 250 درجه سانتی‌گراد بدون از دست دادن استحکام طراحی شده‌اند. همچنین این هادی‌ها تحت بارهای الکتریکی اضطراری نسبت به هادی‌های رایج ACSR دارای شکم کمتری می‌باشند و شکم نهایی هادی‌های ACSS تحت تأثیر خزش طولانی مدت آلومینیوم قرار نمی‌گیرد. از آن‌جایی که کشش در سیم‌های آلومینیومی آنیل شده بسیار کم است، ازدیاد طول حرارتی هادی‌های ACSS اساساً مربوط به هسته فولادی است. لذا با توجه به تنش کم در رشته‌های آلومینیومی، هادی‌های ACSS تحت بارگذاری کششی روزمره دچار خزش نمی‌شوند. هادی‌های ACSS از نظر مغزی، در سه نوع مغزی گالوانیزه (GA)، مغزی گالفان یا مش‌متال (MM) و مغزی با روکش آلومینیوم (AW) ارائه می‌شوند. هادی‌هایACSS/AW به‌دلیل استفاده از روکش آلومینیومی بر روی مفتول‌های فولادی استفاده شده در داخل مغزی، دارای رسانایی الکتریکی بالاتر و همچنین مقاومت به خوردگی مناسب‌تری نسبت به هادی‌های ACSS/GA هستند. در طراحی هادی‌های ACSS/GA پوشش «روی» در دماهای بیش از 200 درجه سانتی‌گراد چسبندگی خود را به سیم‌های فولادی تا حد زیادی از دست می‌دهد. همچنین در دماهای عملیاتی بالاتر از این مقدار، به دلیل کاهش مقاومت در برابر خوردگی ناشی از حفره شدن رشته‌های فولادی، طول عمر هادی‌ها کاهش می‌یابد. دمای بیش از 225 درجه سانتی‌گراد باعث می‌شود که لایه سطحی روی با فولاد زیرین یک آلیاژ را تشکیل دهند. این آلیاژ دارای ترکیبات شکننده‌ای است که تمایل به پوسته‌پوسته شدن داشته و باعث کاهش مقاومت به خوردگی سیم گالوانیزه می‌شود. در حالی که سیم‌های هسته فولادی با روکش آلومینیومی(AW) می‌توانند دماهای بالاتر تا حدود 300 درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند که این تحمل حرارتی بالا یکی از مزایای هادی‌های ACSS/AW است.

هادی‌های ACSS ترکیبی از رشته‌های آلومینیومی و رشته‌های فولادی هستند. رشته‌های فولادی هسته مرکزی هادی را تشکیل داده که یک یا چند لایه سیم آلومینیومی آنیل شده با گرید 1350-O در اطراف آن بافته شده است. هسته مستحکم فولادی بخش عمده یا تمام بار مکانیکی هادی را به دلیل وجود آلومینیوم کاملاً آنیل یا نرم تحمل می‌کند. شرکت دانش بنیان پویا نیرو با تکیه بر تجربه و مهارت خود، توانایی تولید این نوع از هادی‌های پرظرفیت را با انواع مغزی فولادی با روکش آلومینیومی، فولاد با روکش گالفان (مش‌متال) و فولاد با روکش گالوانیزه، منطبق بر آخرین روش‌های روز دنیا و مطابق با الزامات استانداردهای ملی و بین‌المللی را دارد.

یکی از مسائل مهم در انتخاب هادی‌های، بحث خوردگی است. حفاظت در برابر خوردگی باید متناسب با محیطی که هادی در معرض آن قرار می‌گیرد باشد. هادی‌های ACSS تقویت شده با مغزی فولادی با روکش آلومینیوم (ACSS/AW) با توجه به نیاز طراحی، در درجه‌های استحکامی متفاوت AW2 و AW3 قابل ساخت است. برای لایه‌های رسانای آلومینیومی خارجی، شرکت دانش بنیان پویا نیرو توانایی تولید هادی‌های ACSS/AW با رشته‌های آلومینیومی گرد (ACSS/AW-RW)  و همچنین ذوزنقه‌ای (ACSS/AW-TW)  را دارد.