هادی‌های آلومینیومی تقویت شده با هسته‌ی کامپوزیتی (ACCC (Aluminium Conductor Composite Core به منظور سرویس‌دهی مداوم در دمای 180 درجه سانتی‌گراد (سرویس‌دهی اضطراری و کوتاه مدت در دمای 200 درجه سانتی‌گراد) طراحی شده‌اند. در اطراف هسته کامپوزیتی این هادی‌ها، رشته‌های آلومینیومی ذوزنقه‌ای شکل آنیل شده‌ی 1350-O با بازدهی بالا تابیده می‌شود.

مشخصات فنی:

ACCC conductor
ACCC conductor
توضیحات

هادی‌های آلومینیومی تقویت شده با هسته‌ی کامپوزیتی (ACCC (Aluminium Conductor Composite Core به منظور سرویس‌دهی مداوم در دمای 180 درجه‌ی سانتی‌گراد (سرویس‌دهی اضطراری و کوتاه مدت در دمای 200 درجه‌ی سانتی‌گراد) طراحی شده‌اند. در اطراف هسته‌ی کامپوزیتی این هادی‌ها، رشته‌های آلومینیومی ذوزنقه‌ای شکل آنیل شده‌ی 1350-O با بازدهی بالا تابیده می‌شوند. هسته‌ی کامپوزیتی سبک در این هادی‌ها امکان افزایش مقدار آلومینیوم (به‌صورت رشته‌های ذوزنقه‌ای شکل فشرده) را بدون افزایش وزن نسبت به هادی‌های ACSR و یا ACSS فراهم کرده است. همچنین استفاده از رشته‌های آلومینیومی آنیل شده در کنار ساختار ذوزنقه‌ای شکل آن سبب می‌شود که هادی‌های ACCC هدایت الکتریکی بیشتر و مقاومت الکتریکی کمتری نسبت به هادی‌های هم‌سایز خود داشته باشند که به دلایل مذکور، ظرفیت انتقال جریان این هادی‌ها نسبت به هادی‌های رایج ACSR تا دو برابر افزایش می‌یابد.
ضریب انبساط حرارتی پایین این هادی‌ها باعث می‌شود که با افزایش دما، ازدیاد طول چندانی نداشته باشند و شکم هادی بسیار ناچیز باشد. به همین علت این هادی‌ها در دسته‌ی هادی‌های با دمای کاری بالا و شکم پایین (HTLS (High Temperature Low Sag قرار می‌گیرند.

مزایای هادی‌های ACCC:
- نسبت استحکام به وزن بسیار مناسب
- ظرفیت انتقال جریان بالا
- شکم کمتر و امکان افزایش فاصله‌ی - بین برج‌ها (Span) در راستای کاهش تعداد برج‌ها
- قطر کمتر هادی و کاهش اثرات نیروی وزن یخ و نیروهای ایرودینامیکی نسبت به هادی‌های ACSS
- رفع کامل مشکل خوردگی ناشی از مجاورت دو فلز آلومینیوم و فولاد به‌ویژه در محیط‌های آلوده و مناطق ساحلی